Znaczenie snu w zdrowym stylu życia – to musisz wiedzieć

Higiena snu obejmuje zbiór czynności oraz zasad, które zwiększają jego jakość. Szczególnie istotne są czynności, które pozwalają wzmacniać mechanizmy bezpośrednio regulujące sen. Jest to między innymi aktywność fizyczna, czas spędzony w łóżku, unikanie drzemek w dzień.

Dlaczego sen ma tak duże znaczenie w zdrowym stylu życia?

Wzmacnia to proces homeostatyczny, a zatem biologiczną potrzebę snu. Istotne jest również wstawanie o tej samej porze, prowadzenie regularnego trybu życia, unikanie intensywnego światła wieczorem, a także ciemnych pomieszczeń w dzień. Dzięki czemu organizm może mieć rytm okołodobowy, stawiający, że potrzeba snu inicjowana jest o odpowiedniej porze. Istotne jest także, aby nie próbować zasypiać na siłę. Być może organizm nie potrzebuje jeszcze snu, lub wynika to z innych przyczyn uniemożliwiających zasypianie.

Dobrym sposobem na pobudzenie senności jest wysoki wysiłek fizyczny w ciągu dnia, ale także późnym popołudniem. Należy także zdecydowanie unikać kofeiny, alkoholu i nikotyny. Wieczorne picie kawy może powodować nadmierne pobudzenie, a tym samym trudności ze snem. Warto świadomie prowadzić swój tryb życia, wprowadzając do niego rutynę i regularność. Jest to na przykład wstawanie o tej samej porze, jedzenie posiłków regularnie, unikanie drzemek w ciągu dnia. Istotnym elementem dla poprawienia jakości są jest także jedzenie kolacji 2 lub nawet 3 godziny przed planowanym snem.

Nie należy także decydować się na przekąski przed snem

Istotne jest także ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego, telewizora czy laptopa. Urządzenia te emituje światło niebieskie, które znacznie pogarsza jakość snu oraz sprawia, że jeszcze trudniej jest zasnąć.