Gry planszowe dla dorosłych – tradycyjna rozrywka w nowej odsłonie

Gry planszowe zazwyczaj kojarzą nam się z rozrywką kierowaną przede wszystkim do dzieci. W rzeczywistości jednak planszówki świetnie sprawdzają się jako rozrywka dla osób w każdym wieku. Tradycyjny chińczyk czy szachy ustępują dziś miejsca setkom ciekawych, angażujących tytułów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe to przede wszystkim wyjątkowo atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu. Proste, dynamiczne gry imprezowe pomagają przełamać pierwsze lody i zacieśnić więzi międzyludzkie, pozwalając lepiej poznać swoich znajomych i rodzinę. Inne, bardziej rozbudowane gry strategiczne pobudzają umysł do pracy i stawiają przed grającymi nowe wyzwania. Z tego powodu gry planszowe są niekiedy wykorzystywane w miejscach pracy, aby przygotować zespół do współpracy.

Nie bez znaczenia jest również apekt edukacyjny gier planszowych, istotny tak samo w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Gry planszowe ćwiczą pamięć i strategiczne myślenie, co pomaga spowolnić procesy starzenia się mózgu. Można zabrać je wszędzie – w podróż, na plażę czy na piknik – dzięki czemu stanowią wyjątkowo uniwersalną formę spędzania czasu wolnego.

Jak wybrać gry planszowe dla dorosłych?

Rynek gier planszowych prężnie się rozwija, a w sklepach możemy dziś znaleźć setki różnorodnych tytułów. Nic więc dziwnego, że osoby początkujące w temacie tej rozrywki często mają problem z wyborem swoich pierwszych gier planszowych. Ilość kategorii i dostępnych w nich tytułów może być przytłaczająca, zwłaszcza dla tych, którzy patrzą na gry planszowe przez pryzmat chińczyka i szachów.

Dla początkujących najlepszym wyborem będą gry imprezowe o prostych zasadach, takie jak seria Ego, Taboo, Party Time czy różnorodne gry quizowe. Na początku swojej przygody warto również zapoznać się ze światowym klasykiem w postaci Monopoly. Z czasem można sięgnąć po bardziej rozbudowane tytuły spod znaku strategii – kultowy już Catan lub Splendor. Pokonywanie kolejnych wyzwań w postaci coraz trudniejszych gier planszowych z pewnością jest ekscytujące, a każda kolejna rozgrywka będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca.