Detoks dopaminowy – czym jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Przed rozwojem technologii człowiek musiał zapracować na przyjemne uczucie i wystrzał dopaminy – hormonu odpowiadającego za szczęście. W świecie przesiąkniętym elektroniką, niezdrową żywnością oraz używkami nasz system dopaminowy jest niezwykle rozregulowany.

Dziś nasze ośrodki nagrody są zaburzone przez social media lub telewizję, przez co nie mają wytchnienia od rana do wieczora. Jak to zmienić, by w końcu poczuć się dobrze?

Czym jest detoks dopaminowy?

Dopamina jest niezbędnym hormonem dla właściwego funkcjonowania naszego umysłu i ciała, dlatego nazwa procesu może być myląca. Tak naprawdę detoks dopaminowy polega przede wszystkim na zmianie sposobu wydzielania hormonu przez nasz organizm. Zastępujemy “niezdrową” dopaminę, uzyskiwaną z używek, pornografii, hazardu czy social mediów na tą wydzielaną prawidłowo, za pomocą medytacji, sportów lub dzięki satysfakcji z wykonanej pracy czy swojego hobby.

Jak właściwie przeprowadzić detoks dopaminowy?

Najważniejszą zasadą jest, aby zachować spokój i nie rzucać się na głęboką wodę. Zmiany zawsze bywają trudne i każdy z nas musi włożyć sporo pracy, aby wdrożyć je w życie. Pomocną metodą jest wprowadzanie alternatywnych nawyków. Jeżeli twoim problemem jest spożywanie alkoholu co wieczór, który pozornie rozregulowuje napięcie po ciężkim dniu, spróbuj zmienić to w piętnastominutową sesję medytacji.

Pozwoli Ci to zachować równowagę psychiczną oraz obniżyć poziom stresu. Warto również nie korzystać z telefonu przez pierwszą godzinę dnia, by zamiast tego wybrać się na krótki spacer. Świeże powietrze pobudzi twój umysł i zapewni energię na resztę dnia.

One thought on “Detoks dopaminowy – czym jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Dodaj komentarz