Jakie książki wybierać, by przybliżyć dziecku świat fauny i flory?

Warto podsuwać dzieciom takie książki, które poruszą ich wrażliwość. Dobrze, jeśli wybrane pozycje do tego edukują i w przyjazny sposób pokazują piękno przyrody. Wprowadzenie maluchów w arkana roślinności i zwierząt to pierwszy krok do zaznajomienia ich z naturą. Dzięki książkom o takiej tematyce mogą poznawać egzotyczne gatunki i sposoby na to, jak chronić ekosystem, w jakim żyją.

Atlasy i poradniki – dziecko poznaje świat w pigułce

Edukację dziecka warto zacząć od kolorowych atlasów, prezentujących naturalistyczny świat fauny i flory, choć sprawdzą się także encyklopedie zwierząt i roślin. Prezentują dobrze poukładaną wiedzę w pigułce oraz grupują i systematyzują, dlatego maluch łatwiej przyswaja wiedzę, kiedy widzi obok siebie np. słonia, żyrafę, tygrysa i nosorożca. Encyklopedie z kolei uważa się za łatwe w dostępie i szybkie w użyciu źródło informacji wstępnych, które dziecko może potem pogłębiać i w miarę rozwoju zastąpić innymi publikacjami naukowymi. Leksykony mogą prezentować wyłącznie zwierzęta egzotyczne lub polskie, podpowiadać, jak nazywają się najpopularniejsze owady czy też rasy psów, jednak w księgarniach znajdziesz dużo więcej propozycji.

Książki o ekologii – maluch uczy się jak dbać o środowisko naturalne

Pozycje poświęcone ochronie przyrody i ekologii zawierają praktyczne informacje, które dziecko może przyswoić w bardzo przystępny, obrazowy sposób. Zagadnienia o oszczędzaniu wody i energii elektrycznej, zanieczyszczaniu powietrza czy niezaśmiecaniu planety to przewodnie tematy takiej literatury dziecięcej. Bohaterowie książek o ekologii swoją wzorową postawą uczą i motywują maluchy do działań na rzecz ochrony środowiska – sprawią, że dzieciaki chcą naśladować osoby, które cenią, a poprzez książki dowiadują się, że mają moc sprawczą. Regularne sprzątanie parku czy kupowanie wody w szklanych butelkach nie zmienią od razu świata, ale pokazują dziecku, że właśnie najistotniejsze są małe kroki, które dają początek dużym zmianom. Do wartych polecenia książek o ekologii należą:

  • „Możemy uratować naszą ziemię” – Kirby Loll
  • „Dbam o środowisko” – Patrycja Wojtkowiak-Skóra
  • „Opowieści o tym, jak uratować planetę” – Anna Canalas, Paolo Ferri.

Warto także poznać pozycję Piotra Brydaka „Ekologia dla najmłodszych”, która prezentuje ciekawy dzień z życia pewnej rodziny oraz zeszyty ćwiczeń Sabiny Grabias „Moja ekologia”, w których maluch poznaje eko-zasady.

Dziecięca literatura – poruszające historie z przyrodą w tle

Bestsellerem są powieści Neli – dziewczynki, która jest autorką książek podróżniczych. Mała reporterka zwiedza świat wraz ze swoimi rodzicami i z ich pomocą spisuje przygody, które cieszą się ogromną popularnością. To wyjątkowe relacje, które przybliżają przyrodę różnych zakątków świata i szczególnie mocno trafiają do świadomości najmłodszych czytelników, rozbudzając w nich ciekawość i kiełkującą fascynację dalekimi podróżami. Ciekawe zawiłości świata i kosmosu tłumaczy w swoich książkach dla dzieci doktor Tomasz Rożek – hitem są jego dwie pozycje: „Kosmos” i „Nauka lubię”. Do lektur obowiązkowych należy zaliczyć książkę „Zaczarowana zagroda”, opowiadającą o grupie polskich polarników, badających życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy.